صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

اعمال مسجد سهله

۲۲:۲۴ - ۱۳۹۲/۵/۲۵کد خبر: 95
خواندن دو رکعت نماز در مسجد سهله بین نماز مغرب و عشاء از سنت های این مسجد است.

کوی محبت: خواندن دو رکعت نماز در مسجد سهله بین نماز مغرب و عشاء از سنت های این مسجد است و از امام صادق (ع) روایت شده: هر انسان غمگینی که این نماز را بخواند و دعا کند، خداوند غم او را از بین می برد.

مقام امام صادق (ع)

ابتدا در وسط مسجد که مقام امام صادق (ع) است ، دو رکعت نماز تحیّت مسجد بخوان.

بشّار مکاری می گوید:

در کوفه، خدمت امام جعفر صادق (ع) مشرّف شدم، حضرت را در حالی که مشغول خوردن خرمای طبرزد بود، ملاقات کردم. امام (ع) به من فرمودند: ای بشّار! نزدیک بیا و از این خرما میل کن. عرض کردم: گوارای وجودتان، من وقتی می آمدم صحنه ای دیدم که قلب مرا به درد آورد؛ لذا میل به خوردن چیزی ندارم. حضرت اصرار کردم تا از خرماها بخورم، من هم مشغول خوردن شدم. بعد حضرت از من پرسیدند: در راه چه دیدی که ناراحت شدی؟ عرض کردم: وقتی می آمدم، دیدم که سربازان سلطان، زنی را کشان کشان در حالی که بر سر و صورت او می زدند به طرف زندان می برند و او هم کمک می خواست، ولی کسی به دادش نرسید. حضرت فرمودند: چرا آن زن را می زدند؟ عرض کردم: از مردم شنیدم که آن زن گفته بود: «یا فاطمه! خداوند لعنت کند کسانی را که به تو ظلم  کردند».

بشار می گوید: وقتی حضرت این سخن را شنیدند، دست از خوردن کشیدند و شروع به گریه کردند و آن قدر گریستند که محاسن مبارکشان و حتی دستمالی که در دست داشتند، خیس شد. سپس به من فرمودند: ای بشّار ! آماده شو تا به مسجد سهله برویم و در آن جا دعا کنیم که خداوند آن زن را نجات دهد.

وقتی ما عازم مسجد سهله شدیم، بعضی از شیعیان هم به دارالخلافه رفتند تا ببینند سرنوشت آن زن چه می شود. ما که به مسجد رسیدیم هر کداممان در گوشه ای، مشغول خواندن دو رکعت نماز شدیم. بعد از نماز، امام صادق (ع) دست های خود را بلند کردند و این دعا را خواندند: «أنت الله لا أله ألّا أنت مبدی ء الخلق و معیدهم ...»

آن گاه حضرت به سجده رفتند و ذکرهایی را خواندند که من آنها را نمی شنیدم؛ سپس سر خود را از سجده برداشتند و فرمودند: بلند شو! همین حالا زن آزاد شد. بشار می گوید: از مسجد بیرون آمدیم! در وسط راه با فردی که به دارالخلافه رفته بود تا از عاقبت کار با خبر شود، برخورد کردیم؛ حضرت به او فرمود : چه خبر؟

آن مرد گفت: آنها زن را آزاد کردند.

حضرت فرمود: چگونه آزادش کردند؟

مرد گفت: نفهمیدم ولی من در کنارِ درِ دارالخلافه بودم که نگهبانی از دارالخلافه بیرون آمد و آن زن را صدا زد و گفت: آن چه حرفی بود که تو زدی؟

زن گفت: اشتباهاً گفتم: یا فاطمه خداوند لعنت کند به کسانی که به تو آن ظلم ها را کردند.

بعد آن نگهبان دویست درهم پول در آورد و به زن گفت: این را بگیر و سلطان را حلال کن.

زن از گرفتن پول خودداری کرد . وقتی نگهبان دید که او از گرفتن پول خودداری می کند، دوباره به دارالخلافه برگشت. کمی بعد، خارج شد و به زن گفت: تو آزادی می توانی به خانه ات برگردی و زن هم به خانه اش برگشت.

امام صادق (ع) پرسیدند: آن زن از گرفتن 200 درهم خودداری کرد؟ آن مرد گفت: آری ! در حالی که قسم به خدا به آن پول  محتاج بود. بشّار می گوید: حضرت از جیبشان 7 درهم درآوردند و به من دادند و فرمودند: به منزل آن زن برو و سلام مرا به او برسان و این پول را به او بده.

بشّار می گوید: ما همگی به منزل آن زن رفتیم و سلام امام صادق (ع) را به او رساندیم. آن زن گفت: شما را به خدا، به راستی امم صادق (ع) به من سلام رساندند؟

بشّار می گوید: من به او گفتم: به خدا قسم که امام صادق (ع) به شما سلام رساندند. در این حال آن زن صیحه ای زد و بی هوش افتاد. ما صبر کردیم تا او به خود آمد و گفت: سخنی را که گفتید باز بگوئید. و سه مرتبه آن پیام را برای زن تکرار کردیم و بعد به او گفتیم: این پول را بگیر که آنها را امام (ع) برای شما فرستاده است. زن پول ها را گرفت و گفت: به امام (ع) بگویید که از خداوند برای کنیز خودش طلب آمرزش کند. من احدی را بهتر از او و آباء و اجدادش نمی شناسم که به واسطه آن به خداوند توسل پیدا کنم.

بشّار می گوید: بعد به خدمت امام صادق (ع) برگشتیم و آنچه گذشت را شرح دادیم؛ حضرت با گریه برای آن زن دعا کردند.

سید بن طاووس گفته است: اگر خواستی به مسجد سهله بروی، در شب چهار شنبه برو که افضل از وقتهای دیگر است. بعد از نماز مغرب و نافله اش، دو رکعت نماز تحیّت مسجد بخوان و بعد از نماز، دست ها را به طرف آسمان بلند کند و دعای مخصوص را بخوان.

بعد با حال خشوع سجده برو و هر خواسته ای داری از خدا بخواه و سپس به طرف مقام ابراهیم (ع) برو.

مسجد زید:

این مسجد، از مساجد شریف کوفه و منسوب است به «زید بن صوحان» از اصحاب امیرالمؤمنین (ع)، که در  جنگ جمل، در رکاب آن حضرت به شهادت رسید و دعایی که در اعمال این مسجد ذکر شده، همان دعایی است که زید آن را در نافله شب هایش می خوانده است.

مسجد صعصعه

این مسجد که به نام «صعصعه بن صوحان» است، نزدیک مسجد برادرش، زید بن صوحان، قرار دارد. این مساجد نیز از مساجد شریف کوفه است. صعصعه بن صوحان نیز مانند برادرش از اصحاب امیرالمؤمنین (ع) است که در خطابه و فصاحت، مهارتی خاص  داشته و از طرف آن حضرت لقب «خطیب شحشح» گرفته است. صعصعه در شب دفن امیرالمؤمنین (ع) همراه فرزندان آن حضرت بوده و بعد از دفن، برای آن حضرت مرثیه سرایی کرده و به منزله روضه خوان آن مجلس بوده است. معاویه، صعصعه را به بحرین تبعید کرد و در سال 65 ه ق در آنجا وفات یافت. قبرش در جنوب منامه (پایتخت بحرین) زیارتگاه مؤمنان است. 

انتهای پیام/


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:انسان، مبارک، چگونه، می شود، برای، پیدا، حضرت، خواندن، دعایی، اعمال، امیرالمؤمنین (ع)، مخصوص، زیارت، امیرالمؤمنین، مسجد، آسمان، شیعیان، شهادت، گرفتن، مساجد، فاطمه، سهله، اعمال مسجد کوفه، اعمال مخصوص مسجد کوفه، اعمال مسجدکوفه، مقام های مسجد کوفه، ������ ����� �������� ������، اعمال کربلا، اعمال مسجد کوفه و سهله، مسجد کوفه، اعمال مسجد، مسجد زید، اعمال مسجد سهله، اعمال مخصوص حرم حضرت علی، نماز سهله، مسجد سهله، اعمال مسجد کوفه وسهله، اعمال مسجد سهله و کوفه، اعمال مسجدسهله، اعمال مسجد کوفه و نجف، از کوفه تا سهله، اعمل مسجد کوفه، اعمال مسجد کوفه ومسجدسهله، اعمال مسجد کوفه و سحله، اعمال اربعین حسینی، متن اعمال مسجد کوفه، نماز تحیت مسجد کوفه، اعمال مسجد سهلة، اعمال مسجد زید، اعمال در مسجد کوفه، نماز مسجد سهله کربلا، اعمال نجف، اعمال مسجد کوفه سهله، بغداد مسجد سهله، نماز در مسجد سهله، مقام های مسجد سهله، اعمال نماز در مسجد کوفه، مسجد کوفه وسهله، ادرس مسجد صعصعه، دعا واعمال کربلا، مسجد سهله کوفه، نمازهایه مسجد السهله، مقامهای مسجد سهله، اعما مسجد کوفه، زنی در مسجد کوفه دفن هست، دعای سهله و کوفه، اعمال مساجد نجف، اعمال و ذکرهای مسجد سهله، نمازمسجد صعصعه، نمازها واعمل مسجد سهله، مسجدسهله، اعمال مسجد سهله و مسجد کوفه، نمازمسجد سهله، اعمال مسچد کوفه، نماز در مسجدسهله، نمازهای مسجد سهله، نمازهای مسجد کوفه، مرقد های شریف در مسجد کوفه، متن اعمال مسجدکوفه، مسجد سهله کربلا، در مسجد کوفه حرم چه کسانی است، بهترین دعا در مسجد سهله، سحله تا کربلا، اعمال مسجد سهله و مقام ها، دو رکعت نماز در مسجد سهله، مسجد سهله چه خبر است، اعمال مساجد کوفه، اعمال مسجد صعصعة بن صوحان، اعمال مسجد سحله، مسجد سحله، دانلود اعمال مسجد سهله، اعمال مسجد کوفه ومسجد سهله، اعمال مخصوص مسجد سهله، اعمال مسجدکوفه ونجف، دانلوداعمال مسجدکوفه، اعمال مسجد سهله ؟، مسجد شریف سهله، اعمال زیارت کربلا ومسجد سهله، نماز بین مغرب و عشاء سهله، اعمال کوفه، مسجد صعصعه، مقام امام صادق در مسجد سهله، نماز مسجد سهله، اعمال مسجد السهلة، اعمال و مقامهای مسجد سهله، مسجد سهله ومسجد کوفه، دعاهای مسجدسهله، مسجدسهله واعمال مقامها، مسجد سهله در نجف، اعمال صحله، نماز ها در مسجد کوفه، اعمال مقامهای مسجد سهله، ادرس مسجدسهله، نجف ومسجد کوفه، نمازها واعمال مسجدکوفه وسهله، نماز مسجدسهله، اعمال خاص مسجدکوفه، اعمال در مسجد سهله، مقامها مسجد صحله، دعا های اعمال مسجد سهله، اعمال مسجد سهله مقام صادق، اعمال مساجددرنجف وکربلا، ﺍﻋﻤﺎﻝ ﻣﺴﺠﺪ ﮐﻮﻓﻪ ﺳﻬﻠﻪ، مسجدسهله درکوفه، کتاب دعاها و اعمال، مسجد سهله در کجا کربتا است، مسجد سهله در کوفه، نماز های مسجد سهله، مقام مسجد سهله، hulhg مسجد سهله، امام صادق سهله پیرزن، دعاهای مقامهای مسجد سهله، مسجد صحله، دانلود اعمال مسجد کوفه و سهله، دانلوداعمال کوفه، مسجد کوفه و اعمال ان، مسجد السهله، مقام‌های مسجد کوفه، مقامهای موجود در مسجد کوفه، اعمال مسجد سهله نجف، اعمال مسجدکوفه وکربلا، اعمال مسجد سهله در نجف، اعمال مسجد های کربلا، مسجد حله، اعمال مقام امام صادق کربلا، چرا مسجد سهله می گویند، موقعیت مسجد سهله و کوفه، اعمال سهله، نماز مسجد سهله بین مغرب و عشا، مقام های مسجد کوفه صوتی، شرح مسجد کوفه، مسچد سهله، مقامها در مسجدسهله، نماز تحییت مسجد سهله
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف