صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

دارالاماره کوفه

۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۵/۱۴کد خبر: 87
این ساختمان کهن ترین ساختمان اسلامی در عراق به شمار می رود که به دست سعد ابن ابی وقاص در سال ۱۷ ه ق پس از ساختمان مسجد کوفه ساخته شد.

کوی محبت: 

 

نادره مردی ز عرب هوشمند                   گفت به عبدالملک از روی پند

روی همین مسند و این تکیه گاه              زیر همین گنبد و این جایگاه

بودم و دیدم بر ابن زیاد                       آه چه دیدم که دو چشمم مباد

تازه سری چون سپر آسمان               طلعت خورشیدی ز رویش نهان

بعد ز چندی سر آن خیره سر          بُد بر مختار به روی سپر

بعد که مصعب سر و سردار شد        دست خوش او سر مختار شد

این سر مصعب به تقاضای کار         تا چه کند با تو دگر روزگار

این ساختمان کهن ترین ساختمان اسلامی در عراق به شمار می رود که به دست سعد ابن ابی وقاص در سال 17 ه ق پس از ساختمان مسجد کوفه ساخته شد. دارالاماره ساختمانی است مربع شکل به ابعاد 36/110 و 24/110 متر، که امروزه تنها پایه ها و برخی دیوارهای فروریخته آن باقی مانده است. این قصر یکی از ساختمان های عبرت انگیز روزگار است. در این قصر مسلم به شهادت رسید و سر مبارک امام حسین (ع) و شهدای کربلا، به نمایش گذاشته شد و سپس سرهای قاتلان آن بزرگواران از سوی انتقام گیرندگان به نمایش در آمد. آن گاه ظالمان دیگری سرهای این انتقام گیرندگان را بریدند و در آن به نمایش گذاشتند؛ فَاعتَبِروا یا أولِی الأبصار.

شهادت مسلم بن عقیل                     سال 60 ه ق.

شهادت امام حسین (ع)                    سال 61 ه ق.

قتل عبیدالله بن  زیاد                       سال 66 ه ق.

شهادت مختار بن ابی عبیده              سال 67 ه ق.

قتل مصعب بن زبیر                       سال 73 ه ق.

قتل عبدالله بن زبیر                         سال 73 ه ق.

قتل عبدالملک ابن مروان                  سال 86 ه ق.

وقتی مصعب ابن زبیر مختار  را به شهادت رساند؛ عبدالملک مروان برای تصرف عراق به جنگ مصعب آمد و او را شکست داد. و وارد دارالاماره کوفه شد و سر بریده مصعب را جلوی او نهادند. مردی از عرب به نام «ابومسلم نخعی» برخاست و خطاب به عبدالملک گفت:

«من در همین دارالاماره بودم که دیدم سر بریده حسین (ع) را جلوی ابن زیاد نهادند و چندی بعد دیدم سر ابن زیاد را در همینجا جلوی مختار گذاشتند و مدتی نگذشت که دیدم سر بریده مختار را در اینجا جلوی مصعب نهادند و حال، سر بریده مصعب را جلوی تو می بینم!»

می گویند عبدالملک وحشت زده شد و دستور داد دارالاماره را ویران کنند.! 


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:روزه، روز، مبارک، است، امر، برای، نام، امام، کوفه، مسجد، بین، حسین، آسمان، مسلم، عقیل، مختار، عبید، حسین (ع)، شهادت، برخی، دارالاماره، دارالاماره کوفه، دارالاماره در عراق، داروالعماره درعراق، عبرت از شهادت حضرت مسلم، دار العماره کوفه، دارالعماره، نادره مردی ز عرب هوشمند، دار الاماره، سر بریدن در کوفه، ساخت دارالاماره کوفه، جنگ مصعب ومروان، ساختمان دارالاماره، نادره مردی ز عرب، دارالاماره کوفه چه شد، دارالعماره کوفه، دارلعماره کوفه، دارالماره کوفه، مسجد و دارالماره کوفه، بعد مصعب بر سر کوفه چه آمد، دارالاماره مختار، دراالعماره کوفه، گفت به عبدالملک از روى پند، حجاج و دارالاماره کوفه، قصر دارالاماره در کوفه، دارالماره در مسجد کوفه، مصعب در مسجد سهله، قصر دارالعماره، قصر دارالاماره کوفه، گفت به عبدالملک مروان، قصر کوفه، دارالاماره اسلامی، سا ختمان دارالعماره کوفه، دارالماره، قصر کوفه عبدالمالک، بودم و دیدم بر ابن زیاد، ساختمان دارالاماره کوفه، دارالاماره در ایران اسلامی، دارالعماره عراق، تا چه کند با تو دگر روزگار، روی همین مسند و این تکیه گاه، مسجد کوفهدارالعماره کوفه، مکان دارالاماره کوفه، قصر دارعماره کوفه و ویرانی، تخریب قصر کوفه، سعد ابن ابی وقاص قصر، کوفه قصرالانبار، داد به عبدالملک از روی پند، دارلعماره، دارتلاماره، قصر مسجد کوفه، گفت به عبدالملک از روی پند، ساختمان دارالعماره کوفه، باقیمانده دارالاماره، دارلعماره درکوفه، ساختمان دار العماره کوفه، قصر دارالامره کوفه، دارالعماره عراق در روایات، داراماره کوفه، تصاویری ازقصر دالر العماره، دار الاماره کوفه، عبدالملک بن مروان ویرانگر کوفه، اپارات دارالاماره کوفه، خلفای دارالعماره، محل دارالعماره کوفه، تصاویری از قصر کوفه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف