صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مختار بن ابی عبیده ثقفی

۱۳:۵۰ - ۱۳۹۲/۵/۶کد خبر: 62
درباره مختار و انگیزه او در قیامش، قضاوت های گوناگون شده است. تا آن جا که بعضی دانشمندان طبقه اول و دوم از شیعه درباره او نظر مساعدی ندارند. اما متأخران او را به نیکویی ستوده اند.

کوی محبت: مختار بن ابوعبید ثقفی در سال اول هجرت به دنیا آمد. لقب او کیسان بود. حضرت امیر در طفولیت مختار، روزی او را روی زانو گذاشت و نوازش کرد و به او گفت: یا کیّس یا کیّس . (کیّس به معنای زیرک است) بعضی به اشتباه مختار را اهل فرقه کیسانیه می دانند علتش را هم حمایت او از محمد بن حنفیّه ذکر می کنند حال آنکه فرقه کیسانیه بعد از وفات محمد حنفیّه شکل گرفت و مختار قبل از محمّد حنفیّه از دنیا رفت!

 

مختار دوبار به زندان ابن زیاد افتاد یک بار مصادف با حادثه عاشورا و یک بار مصادف با قیام توابین. سردار اصلی سپاه مختار ابراهیم اشتر بود. بیشتر یاران مختار از ایرانیان غیرعرب بودند که آنان را ارتش سرخ می گفتند. و در سپاه وی بیشتر مکالمات به زبان فارسی بود.

 

تا سالها محل دقیق قبر مختار مشخص نبود تا اینکه علامه عبدالحسین طهرانی دستور داد محدوده مشهور به مزار مختار را تفحص کنند. در این فحص آثار بنای مخروبه ای که در قدیم حمام بوده کشف شد. حفاری را ادامه دادند. با نظارت مرحوم علامه سید محمدمهدی بحرالعلوم و علامه طهرانی، زاویه شرقی جنب دیوار قدیمی مسجد کوفه را حفاری کردند  تا به لوحی رسیدند که این جمله بر روی آن نقش بسته بود: « هذا قبر المختار بن ابی عبید ثقفی» و بدین ترتیب قبر مختار آشکار شد.

 

بسیاری از علمای شیعه، مختار را تأیید کرده اند. از جمله علامه حلّی، مقدس اردبیلی، علامه أبن نما، علّامه مامقانی، شیخ عباس قمی، علامه امینی، آیت الله خویی، علامه باقرشریف القرشی و ...

 

درباره مختار و انگیزه او در قیامش، قضاوت های گوناگون شده است. تا آن جا که بعضی دانشمندان طبقه اول و دوم از شیعه درباره او نظر مساعدی ندارند. اما متأخران او را به نیکویی ستوده اند. مختار پس از قیام نافرجام سلیمان بن صرد (رئیس توابین)، زمینه قیام بعدی شیعیان را فراهم ساخت. او می دانست اگر بخواهد جنبش شیعه به نتیجه برسد، باید یکی از خاندان پیغمبر، آن را رهبری کند یا لااقل جنبش به نام او آغاز شود. چه کسی برای این کار مناسب است؟ علی بن الحسین (ع) – فرزند شهید آل محمد- و اگر او نپذیرد؟ محمد حنیفه  فرزند علی بن ابی طالب (ع)، عموی علی بن الحسین (ع).

 

مختار به هر دو تن نامه نوشت. امام علی بن الحسین (ع) که بی وفائی عراقیان و رنگ پذیری آنان را دیده بود و می دانست به گفته پدر بزرگوارش، این مردم «دین را تا آن جا می خواهند که زندگانی خود را بدان سروسامان دهند و هنگام آزمایش پای پس می نهند»، به مختار پاسخ مساعد نداد و تنها تا آن جا که کار او با کیفر قاتلان پدرش مربوط می شد، کردار او را تصویب فرمود، چنانکه چون مختار سر عبیدالله بن زیاد و عمربن سعد را نزد او فرستاد، امام به سجده رفت و گفت:

 

الحمدلله الذی ادرک لی ثاری من أعدائی و جزی الله المختار خیرا. (رجال کشی، ص 48، المختار الثقفی، ص 421)

در روایتی که از منهال بن عمرو است گوید: سالی به حج رفتم و علی بن الحسین (ع) را دیدم. پرسید:

-        حرمله بن کاهل چگونه به سر می برد؟

-        او را در کوفه زنده دیدم. امام دست های خود را بالا برد و گفت: خدایا گرمی آهن را بدو بچشان! خدایا گرمی آتش را بدو بچشان!

چون به کوفه رسیدم حرمله را نزد مختار آوردند. وی گفت تا دست و پای او را بریدند . سپس او را به آتش سوزاندند.  (مناقب، جلد 4، ص 331)

برگرفته از: کتاب زندگانی علی بن الحسین (ع) / دکتر سید جعفر شهیدی ، ص 29  . 

انتهای پیام/


خبرهای مرتبط:برچسب‌ها:آثار، دنیا، روز، خدایا، بچشان، است، چگونه، برای، انس، پاسخ، حضرت، گفتن، امام، باید، بنای، قدیم، کوفه، مسجد، حسین، مرحوم، مختار، ابی، عبید، ثقفی، مختار در کجا به دنیا آمد، حفاری مسجد کوفه، علیبن الحسین والمختار، مقام مختار الثقفی نزد خداوند، المختار ثقفی، کیس ثقفی، قبرمختار چگونه کشف شد، قبر المختار، قبرمختار، درباره عبیده، یاران فارسی زبان مختار ثقفی، قبر المختار الثقفی، قبر یاران مختار ثقفی، مختار ثقفی، مختار ثقفی علامه حلی، علامه امینی درکجا به دنیا آمد، یاران مختارثقفی، کتاب درمورد مختارالثقفی، قبر مختار، المختار الثقفی چگونه مرد، المختار الثقفی در عاشورا، کار اشتباه مختار الثقفی، المختار الثقفی، المختار الثقفی چه کسی بود، قبریاران مختار، المختار ابن ابی عبیده، مقام مختار، بهترین کتاب المختار الثقفی، اشتباهات مختار ثقفی، مختارثقفی درکجابه دنیاامد، مختار الثقفی، وفات مختار، ما العاقبه المختار الثقفی، مختارالثقفی کی بود، محمد حنفیه چگونه از دنیا رفت، قیام توابین در چه سالی بود؟، یاران مختار ثقفی، مختار ثقفی به زبان فارسی، علامه بحرالعلوم کشف قبر مختار، مزار مختار ثقفی، مختارالثقفی، مختاربن ابی عبیده ثقفی، سرگذشت محمدحنیفه فرزندعلی ع، مرقد مختار الثقفی، چگونه مختار سقفی از دنیا رفت، کار اشتباه مختار، المختار الثقفی والتطبیر، قبر مختار الثقفی
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف