صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مسلم بن عقیل

۱۳:۴۶ - ۱۳۹۲/۵/۶کد خبر: 61
شهادت مسلم بن عقیل، روز نهم ذیحجه سال ۶۰ (روز عرفه) بود. مسلم به عنوان پیشاهنگ نهضت کربلا در کوفه به شهادت رسید و افتخار اولین شهید کاروان عاشورا را به خود اختصاص داد .

کوی محبت: مسلم بن عقیل، از کودکی، در میان جوانان بنی هاشم بخصوص پسرعموهایش، امام حسن و امام حسین (ع) بزرگ شد و درس  حماسه و ایثار و شجاعت را به خوبی فرا گرفت. مسلم در زمان حضرت امیر (ع) نوجوانی رشید و پاک بود که به افتخار دامادی آن حضرت نایل شد و با یکی از دختران امام به نام «رقیّه» ازدواج کرد. و در زمان حکومت آن حضرت (بین سالهای 36 تا 40 ه .ق) صاحب منصب نظامی در لشکر حضرت بود.

امام حسین (ع) در جواب نامه های کوفیان، مسلم را به عنوان نماینده خویش به کوفه فرستاد.

هیجده هزار نفر در کوفه با مسلم بیعت کردند.

ابن زیاد با ایجاد جو رعب و وحشت، مردم را از دور مسلم پراکنده کرد. مسلم در کوفه تنها ماند به گونه ای که از هیجده هزار نفری که با او پیمان بسته بودند  تا هنگام مغرب تنها سی نفر باقی ماندند و شب هنگام حتی یک نفر هم باقی نماند. مسلم شب در خانه طوعه پناه گرفت و پس از آنکه مکان اختفای او برای ابن زیاد معلوم شد، نیروهایی برای دستگیری اش فرستاد، مسلم یک تنه با سربازان ابن زیاد جنگید تا آنکه گرفتار شد. او را به قصر دارالأماره بردند. سر از بدنش جدا کردند و پیکرش را از بالای قصر، به زیر افکندند. سر مسلم را همراه سر هانی نزد یزید فرستادند.

شهادت مسلم بن عقیل، روز نهم ذیحجه سال 60 (روز عرفه) بود. مسلم به عنوان پیشاهنگ نهضت کربلا در کوفه به شهادت رسید و افتخار اولین شهید کاروان عاشورا را به خود اختصاص داد . تعداد 9 نفر از اولاد عقیل در رکاب امام حسین (ع) به شهادت رسیدند که مسلم شجاعترین آنان بود.

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف