صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مقام سفینه نوح

۱۹:۳۲ - ۱۳۹۲/۵/۴کد خبر: 57
شهرت این مکان به خاطر روایات فراوانی است که محل ساخت کشتی نوح، فوران آب از تنور و محل فرود کشتی را ، مسجد کوفه می دانند.

 

کوی محبت: این مکان که به مقام «سفینه نوح» مشهور است. سابقاً به صورت سردابی در وسط مسجد بود و در آن محرابی قرار داشت. شهرت این مکان به خاطر روایات فراوانی است که محل ساخت کشتی نوح، فوران آب از تنور و محل فرود کشتی را ، مسجد کوفه می دانند که به برخی از آنها اشاره می شود:

خداوند در آیه 36 سوره هود به حضرت نوح (ع) وحی فرمود:

و زیر نظر ما و به وحی ما کشتی را بساز و درباره کسانی که ستم کرده اند با من سخن مگوی، چرا که آنان غرق شدنی اند.

امام صادق (ع) فرمود: حضرت نوح (ع) نجار بود؛ او نخستین کسی است که کشتی ساخت و نهصد و پنجاه سال قوم خود را ارشاد و هدایت کرد، آنها همواره او را مسخره می کردند. نوح از خدا خواست که احدی از آنها را روی زمین باقی نگذارد. خدا به او وحی کرد که کشتی را بسازد.

«حضرت نوح (ع) کشتی را با دست خود در مسجد کوفه ساخت و تخته ها را از راه های دور آورد تا کار ساختن کشتی به اتمام رسید.»

و در آیه 40 سوره هود، خداوند می فرماید:

« تا آن گاه که فرمان ما در رسید و تنور فوران کرد؛ گفتیم: در آن [کشتی] از هر حیوانی یک جفت، با کسانت – مگر کسی که قبلاً درباره او سخن رفته است – و کسانی که ایمان آورده اند  حمل کن؛ و با او جز [عده] اندکی ایمان نیاورده بودند».

امیر مؤمنان (ع) در ضمن شمارش ویژگی های مسجد کوفه فرمود:

«حضرت نوح (ع) کشتی اش را در آن جا ساخت، از تنور نیز همان جا آب جوشید، خانه ی نوح و محل عبادت او نیز آن جا بود. در زاویه ی راست آن آب از تنور جوشید.»

و در آیه 44 سوره هود، خداوند می فرماید:

«و گفته شد: این زمین! آب خود را فرو بر ، و ای آسمان ، [از باران] خودداری کن و آب فرو کاست و فرمان گزارده شده و [کشتی] بر جودی قرار گرفت؛ و گفته شد: دور باد قوم ستمکار».

امام صادق (ع) در تفسیر این آیه شریفه فرمود: «هنگامی که کشتی نوح به وسط مسجد کوفه رسید، خدا به زمین فرمان داد  که آب خودش را فرو ببرد» .

(پس زمین آب خودش را از مسجد کوفه فرو برد، چنان که در آغاز نیز از همان جا شروع شده بود).  (تفسیر عیاشی، ج2، ص 308)

انتهای پیام/
برچسب‌ها:چرا، خدا، است، می شود، بر، را، حضرت، با، امام، از، در، شهر، هر، کوفه، روایات، مسجد، تمام، سفینه، آسمان، سر، مقام، نوح، کشتی نوح مسجد کوفه، مقام کشتی نوح، مقام سفینه نوح، دعایی که نوح برای حفظ کشتی کرد، امام صادق فرمودحضرت موسی، کشتی نوح عید غدیر، مسجد کوفه مح ساخت کشتی نوح، مسجد کوفه محل ساخت کشتی نوح، ویژگی های کشتی نوح، مسجد محل ما ویژگی، مکانی که کشتی نوح بران بود، مسجد کوفه کشتی نوح، محل ساخت کشتی نوح، مکان ساخت کشتی نوح، مسجد کوفه مقم تنور، حضرت علی فرمودحضرت موسی، کشتی نوح درمسجد کوفه، محل کشتی نوح درمسجدکوفه، مقام کشتی نوح در مسجد سهله، ویژگی سوره نوح، مقام نوح در مسجد کوفه، ساخت سفینه، مقام حضرت ادریس در کوفه، مکان کشتی حضرت نوح، محل فرود کشتی حضرت نوح، مقام حضرت یونس در کوفه، مقام کشتی نوح در مسجد کوفه، فضیلت مسجد کوفه و سفینه نوح، محل فرود کشتی نوح، کشتی نوح در مسجد کوفه، مقام حضرت نوح درمسجد کوفه، مقام حضرت نوح در مسجد کوفه، فرمان کشتی حضرت نوح چه بود، مقام نبی نوح، نوح در روایات، حدیث کشتی نوح مسجد کوفه، کشتی حضرت نوح در مسجد کوفه، فرود سفینه بر روی مسجد، مقام حضرت ابراهیم مسجدکوفه، حضرت نوح در روایات، محل کشتی نوح مسجد کوفه، مکان حدیث سفینه، مقام حضرت نوح در کوفه، کشتی نوح در نجف، مقام حصرت نوح درمسجدکوفه، مقام حضرت نوح، مسجد نوح، محل کشتی نوح در مسجد کوفه، مقامم حضرت نوح، کشتی حضرت نوح-مسجد کوفه، سفینه نوح چیست، محل فوران آب در مسجد کوفه، مقام سفینه نوح در مسجد کوفه، سپینه نوح
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف