صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

اعمال مسجد کوفه

۱۸:۴۶ - ۱۳۹۲/۵/۴کد خبر: 56
ورود به مسجد کوفه بهتر است از باب الثّعبان باشد. نام این در از قدیم باب الثعبان بوده است.

کوی محبت: ورود به مسجد کوفه بهتر است از باب الثّعبان باشد. نام این در از قدیم باب الثعبان بوده و داستانش چنین است: هنگامی که امیرالمؤمنین (ع) بالای منبر بود، یکی از جنّیان به صورت اژدهایی از این در وارد مسجد شد، نزد حضرت آمد و سوالی پرسید؛ بعد از شنیدن جواب، از همین در بازگشت؛ از آن به بعد، این در «باب الثعبان» نام گرفت. این معجزه آشکار امیرالمؤمنین (ع) چنان  بر معاویه گران آمد که برای تغییر نام این در، دستور داد فیلی را برای مدتی بر کنار آن در بستند و به مرور نام آن را به «باب الفیل» تغییر داد ولی اکنون همه این در را با نام اصلی آن، باب الثّعبان می شناسند.

مقام ابراهیم: دو رکعت نماز با حمد و قل هو الله بخوان و دو رکعت دیگر بخوان با حمد و انّا انزلناه، بعد از این دو نماز تسبیح حضرت زهرا و دعای مخصوص را بخوان.

دکّه القضاء: غرفه ای بوده در مسجد کوفه که امیرالمؤمنین (ع) در آنجا قضاوت می کرده است. و ستون کوتاهی  در آنجا بوده که بر روی آن این آیه شریفه را نوشته بوده اند: «اِنَّ اللهَ یَأمُرُ بِالعَدلِ وَالاحسانِ»

مشهور آنست که اعمال دکه القضاء و بیت الطشت را بعد از همه اعمال مسجد کوفه به جا بیاورند.

بَیتُ الطَّشت:

همان مکانی است که یکی از معجزات امیرالمؤمنین (ع) در آن اتفاق افتاد و داستانش چنین است: دختری برای استحمام میان آب نهر رفته بود، زالویی وارد بدنش شده و با مکیدن خون، کم کم بزرگ شده و باعث متورم شدن شکمش می شود. برادران آن دختر به او بدگمان شده و تصمیم به قتل وی می گیرند و برای حکم آن نزد امیرالمؤمنین (ع) می آیند. آن حضرت دستور داد در کنار دکه القضاء خیمه ای زدند و دخترک را در آن خیمه نشاندند؛ آن گاه به قابله کوفه امر کرد که آن دختر را معاینه کند. قابله پس از معاینه گفت: این دختر آبستن است. حضرت برای اثبات بی گناهی دختر دستور داد طشتی مملو از لجن آوردند و دخترک را روی آن نشاندند. زالو با استشمام بوی لجن از شکم دختر بیرون آمد و با این معجزه ، امیرالمؤمنین (ع) بی گناهی آن دختر را ثابت کرد.

(الانوار العلویه، شیخ جعفر نقدی، ص 110)

انتهای پیام/
برچسب‌ها:دعای، است، می شود، امر، برای، حضرت، زهرا، نام، از، در، اعمال، پر، امیرالمؤمنین (ع)، هر، قدیم، مخصوص، امیرالمؤمنین، نماز، کوفه، مسجد، اعمال مسجد کوفه، اعمال مخصوص مسجد کوفه، اعمال مسجدکوفه، اعمال مسجد کوفه کربلا ونجف، اعمال کربلا، اعمال مسجد کوفه و سهله، مسجد کوفه، دعای بعد از نماز در دکه القضا، اعمال مسجد، باب الثعبان مسجد کوفه، باب الثعبان، اعمال مسجد سهله، مسجد کوفه زالو، اعمال مخصوص حرم حضرت علی، نماز در مسجد کوفه، مسجد کوفه باب الثعبان، نام قدیم کوفه، اعمال مسجد کوفه و نجف، عمال مسجد کوفه، اعمل مسجد کوفه، فضیلت مسجد کوفه، اعمال اربعین حسینی، در باب مسجد سهله، اعمال در مسجد کوفه، سوال مسجد کوفه، نماز مسجد سهله کربلا، اعمال نجف، بنت و طشت در کوفه، در اعمال مسجد کوفه، اعمال ورود مسجد کوفه، کلیه اعمال مسجد کوفه، ماجرای باب الفیل مسجد کوفه، اعمال نماز در مسجد کوفه، اعمال در کربلا، عمال مسجد، اعمال ونمازهای مسجد کوفه، دعای مسجد کوفه، اعمال و دعایمسجد کوفه، باب اژدها در مسجد کوفه، lمسجد کوفه واعمال ان، باب الثعبان درمسجد کوفه، معجزه باب الثُعبان، باب الفیل، اعمال مخصوص در مسجد کوفه، ااعمال مسجد کوفه، نمازمسجدکوفه، معاویه و باب الثعبان، باب الفیل مسجد کوفه، اعمال مسجد سهله و مسجد کوفه، اعما لمسجد کو فه، اعمالمسجد کوفه، عمال نجف، متن اعمال مسجدکوفه، مقام واعمال مسجد کوفه، lمسجد کوفه، مسجد کوفه و عمال ان، معجزه باب الثعبان، احکام واعمال مسجد کوفه، احکام و اعمال مسجد کوفه، کوفه و معجزات ان، جهت اثبات بیگناهی چه دعایی هست، عمال مسجد سهله، مسجد کوفه اعمال، نام قدیم باب الفیل، معجزات مسجد کوفه، اعمال زیارت مسجد کوفه، مسجدکوفه، عمال کوفه، احکام مسجد کوفه، دکه القضاء، عما ل وزیارت مسجد کوفه وکربلا، دعاهای و اعمال مخصوص مسجدکوفه، باب الطشت، باب الثعبان مسجدکوفه، اعمال زیارت درمسجد، دعای مسجدکوفه متن، دعای الفیل، متن در اعمال مسجد بزرگ کوفه، اعمال کوفه، درباره اعمال مسجد کوفه، اعمال های مسجد کوفه، احکام نماز در مسجد کوفه، اعمال و دعاهای مسجد کوفه، مسجد کوفه واعمال آن، نام مسجد قدیمی کوفه، متن در باره مسجد کوفه، اعمال در نجف، در اعمال مسجد بزرگ کوفه، نمازها واعمال مسجدکوفه وسهله، احکام مسجدکوفه، احکام مسجد سهله، باب الفیل در کوفه، حکم نماز در مسجد کوفه، اعمال مسجدکوفه ومسجدسهله، مسجد گوفه در کربلا، اعمال مقامهای مسجد کوفه، مسجدکوفه واعمال ان، اعمال دکة القضا، مسجد کوفه و اعمال ان، عمال مسجدکوفه، اعمال در مورد مسجد کوفه، مسجد کوفه در کربلا، معجزات مسجد سهله، اعمال ودعاهای مسجد کوفه، اعمال و فضیلت مسجد کوفه، احکام مسحد کوفه، ماجرای ورود اژدها به مسجد کوفه، اعمال مسجد کوفه صوتی، مقام اژ دهادرمسجدکوفه
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف