صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

زیارت نوّاب اربعه

۱۲:۲ - ۱۳۹۲/۵/۲کد خبر: 49
امام زمان (ع)، در زمان غیبت صغری، به وسیله چهار سفیر مخصوص خود، با مردم مسلمان در تماس بودند و بسیاری از نیازمندیهای مردم را از طریق نمایندگان خاص خود برطرف می نمودند.

کوی محبت: امام زمان (ع)، در زمان غیبت صغری، به وسیله چهار سفیر مخصوص خود، با مردم مسلمان در تماس بودند و بسیاری از نیازمندیهای مردم را از طریق نمایندگان خاص خود برطرف می نمودند.

مشخصات آنان به قرار زیر است:

·        نائب اول : عثمان بن سعید الاسدی (ابوعمر)

معروف به سمّان (روغن فروش) که از طرف امام هادی (ع) و امام حسن عسکری (ع)، وکالت و نیابت داشت و افتخار نیابت اول حضرت حجت را نیز کسب کرد. او آن چنان مورد وثوق و اطمینان امام بود که حضرت عسکری (ع) درباره وی و فرزندش، محمد بن عثمان، که پس از درگذشت پدر افتخار نیابت از حضرت مهدی (ع) را پیدا نمود، چنین فرمود:

عمری و فرزند او مورد وثوق من هستند؛ هرچه از من برای شما نقل کنند، حقیقتی است که از من شنیده اند و نقل می نمایند؛ هر دو نفر ثقه و مورد اعتماد من هستند، به سخنان هر دو گوش فرا دهید و امر هر دو را اجرا نمایید.

با مراقبت های شدیدی که حضرت عسگری (ع) نسبت به فرزند خود داشت، کمتر کسی را اجازه می داد که با ایشان ملاقات کند و عثمان بن سعید، از افراد مخصوصی بود که امام زمان (ع) را ، در دوران حیات حضرت عسکری (ع)، در خانه اش کراراً زیارت کرده بود

·       نائب دوم: محمد بن عثمان بن سعید الاسدی (ابوجعفر)

که بعد از فوت پدر، به جای وی نشست و افتخار دومین نیابت امام عصر (عج) را به دست آورد. وی  همواره نامه های شیعیان را به حضور امام می رساند و پاسخ کتبی را به آنان باز می گرداند. دوران سفارت او طولانی و گسترده تر بود و سرانجام بعد از 40 سال نیابت، آخر جمادی الاولی سال 305 ه.ق رحلت فرمود و در بغداد نزدیک قبر والده اش دفن شد.

·       نائب سوم: ابوالقاسم حسین بن روح نوبختی

که در جامعه آن روز جهان شیعه، به عقل و درایت اشتهار داشت و پس از حدود 21 سال نیابت حضرت ، در سال 326 ه.ق درگذشت.

·       نائب چهارم: ابوالحسن علی بن محمد سمری

آخرین سفیر امام (ع)، علی بن محمد سمری است که در نیمه شعبان 329 از دنیا رفت و با درگذشت او باب سفارت خصوصی بسته شد و غیبت کبری آغاز گردید. بسیاری از علماء  و محدّثین شیعه، مثل کلینی و علی ابن بابویه، پدر شیخ صدوق، نیز در آن سال، که سال تناثر نجوم بود، از دنیا رحلت کردند.

شش روز مانده به فوت سمری، چهارمین و آخرین نائب، از جانب امام زمان (ع) توقیعی صادر شد و از آن به بعد هرگونه ادعای نیابت خاصه از طرف آن حضرت مردود شناخته شده است.

توقیع حضرت به سمری چنین است:

بسمه الله الرحمن الرحیم.

ای علی بن محمد  سمری! خداوند پاداش تو و برادرانت را زیاد کند ؛  بدان که تا شش روز دیگر از دنیا می روی؛ کارهایت را جمع و جور کن و کسی را جانشین خودت، بعد از مرگ مساز که غیبت کبری آغاز شده است و دیگر ظهوری در کار نیست، مگر به اذن خداوند و آن بعد از مدتی طولانی خواهد بود که  دل ها قسی شوند و زمین از ستم پر شده باشد و چه بسا کسانی پیدا شوند که مدعی دیدار با من باشند؛ آگاه باشید هر کس قبل از خروج سفیانی، چنین ادعایی کند، دروغ گویی افترا گر بیش نیست.

از ولادت حضرت حجت (ع) تا ابتدای غیبت کبری، برابر با هفتاد و چهار سال تمام است.

(15 شعبان 255 هجری، ولادت حضرت، تا 15 شعبان 329، رحلت علی سمری، آخرین نائب)

از ابتدای زمان امامت حضرت حجت (ع) تا زمان غیبت کبری 69 سال و 6 ماه و 7 روز می شود.

(شهادت امام حسن عسکری (ع) 8 ربیع الاول 260 هجری- 15 شعبان 329، رحلت آخرین نائب).

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف