صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

ابوبکر فرزند امیرالمؤمنین (ع)

۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۷/۲۸کد خبر: 150
امام علی (ع) از لیلای نهشلی دارِمی (بنت مسعود) فرزندی داشت که نام او محمد یا عبدالله بود و به ابوبکر کنیت یافت.

به گزارش کوی محبت، مورخان و نسب شناسان او را به این کُنیه معرفی کردند تا از دو برادرش عبدالله (فرزند اُمّ البنین) و محمد اصغر (کنیز زاده امام) که هر دو در واقعه کربلا به شهادت رسیدند، تمایز یابد.

با کمال تأسف، مورخان و ارباب مقاتل، کنیه محمد یا عبدالله را تغییر دادند و برای اهدافی که در نظر داشتند، ابوبکر را، اسم محمد قرار دادند و او را که در کربلا به شهادت رسید ابوبکر بن علی نامیدند تا نام خلفای سه گانه را میان فرزندان امام علی (ع) تکمیل نمایند. (نام خلفا بر فرزندان امام/ سید علی شهرستانی/ ترجمه سید هادی حسینی/ ص 18)

مزاری منسوب به ابوبکر بن علی در راه نجف به سوی بغداد واقع شده و دارای صحن، ضریح و مصلاست. البته به احتمال قریب به یقین، ابوبکر (محمد یا عبدالله) کنار دیگران شهیدان عاشورا در کربلا و پایین پای مبارک امام حسین (ع) دفن شده و این مزار مربوط به شخص دیگری است؛ والله العالم.

محمد بن القاسم و برادر زاده اش علی بن الحسین نوادگان حضرت ابوالفضل: محمد بن قاسم بن حمزه بن عبیدالله بن ابی الفضل العباس (ع) و برادر زاده اش، حسین بن علی بن قاسم مرقدشان در منطقه محاویل استان بابل واقع است. این دو بزرگوار که از جور و ستم بنی العباس فرار کرده بودند، به این قریه پناه آوردند و در این جا به شهادت رسیده یا وفات کردند. تاریخ وفات محمد بن قاسم سال 385 ه ق ذکر شده است.

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف