صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مفاتیح الحیات/

ارزشمندترین انفاق ها کدام است؟

۱۸:۲۹ - ۱۳۹۲/۴/۲۲کد خبر: 15
همسو با گستره پیوند خویشاوندی از یک سو و ناتوانی انسان ها در رعایت آن با همه خویشاوندان از سوی دیگر، در آیات و روایات به رعایت ترتیب در پیوند خویشاوندی توجه شده است.

 

کوی محبت: مراتب خویشاوندی (اولویت در صله رحم) از دیدگاه قرآن و روایات برگرفته از کتاب "مفاتیح الحیاة" اثر آیت الله جوادی آملی در ذیل عنوان می شود:

با توجه به گستره پیوند خویشاوندی از یک سو و ناتوانی انسان ها در رعایت آن با همه خویشاوندان از سوی دیگر، در آیات و روایات به رعایت ترتیب در پیوند خویشاوندی توجه شده است (1). بر پایه روایات یاد شده مراتب صله رحم به شرح زیرند:

1. پدر و مادر و از این دو نیز مادر مقدم است؛

2. برادران و خواهران؛

3. دیگر اقوام نسبی (عشیره: عموها، عمه ها، عموزاده ها...)

4. بستگان سببی( دامادها). البته ازدواج زمینه لحوق سبب به نسب را فراهم می کند.

از رسول گرامی (ص ) روایت شده است پنج دانه خرما یا پنج گرده نان یا پنج دینار و درهمی که انسان به دست می آورد و می خواهد آن را مصرف کند با ارزش ترین انفاق ها آن است که به والدین خود انفاق کند. دوم بر خود و خانواده اش. سوم به نزدیکان تهیدستش. چهارم به همسایگان فقیر و پنجم در راه خدا که از نظر پاداش ممترین است.(2) یعنی تمام اقسام پنج گانه چون به دستور خدا و در راه او است ثواب دارند؛ ولی ثواب صدقه از ثواب آن چهار کار خیر کمتر است.

امام حسین (ع) می فرمایند: از رسول خدا (ص) شنیدم می فرمودند: (در رعایت حقوق خویشاوندی) از خانواده خود آغاز کن: نخست به مادرت، پدرت، خواهرت، برادرت. سپس با رعایت مراتب نزدیکان هر یک به تو نزدیک ترند.(3)

در روایت دیگر آمده است: ای علی! برای نیکی به والدین خود دو سال و برای پیوند خویشاوندی یک سال سفر کن...(4) موارد صله حم

تعبیرهای بیانگر موارد و مصادیق رحم در آیات و روایات عبارتند از: والدین، مادر، پدر، خانواده، فرزند، دختر، پسر، همسر، شوهر، برادر، خواهر، سایر ارحام نسبی، خویشاوندان سببی مانند پدرزن، مادر زن و داماد و ... است.

پی نوشت ها:

1. بقره، آیات 180 و 215

2. الکافی، ج 5، ص 65

3. الاختصاص، ص219

4. الفقیه، ج 4، ص 361

پایان پیام/
برچسب‌ها:قرآن، انسان، خدا، دو، چهارم، ارزشمندترین، انفاق ها، کدام، است، مفاتیح، الحیات، انفاق خویشاوندان، ثواب انفاق در راه خدا، ثواب کار خیر وانفاق، حقوق خانواده با خویشاوندان، انفاق برای مادر، انفاق به نزدیکان، توجه به انفاق در صله رحم، انفاق در راه امام حسین، ثوابانفاق از دیدگاه معصومین، انفاق به همسایه، انفاق والدین خویشان، انفاق به والدین در روایات، انفاق، صدقه به خویشان بلامانع است؟، با ارزشمند ترین ذکر خدا، کارخیر وانفاق، ﺛﻮاﺏ اﻧﻔﺎﻕ ﺑﻪ ﭘﺪﺭ ﻭﻣﺎﺩﺭ، مراتب انفاق، انفاق به پدر و مادر، انفاق به خویشان، ارزشمندترین ذکر ها، ثواب انفاق به پدرومادر، پنج راه انفاق، راه های انفاق کدام است، ثواب انفاق به مادر، الویت انفاق به خویشاوندان، مصادیق انفاق، انفاق به خویشاوندان، موارد مصرف انفاق به ترتیب، گستره انفاق، موارد مصرف انفاق چیست؟، صدقه به خویشاوندان اولویت، حقوق خویشان و نزدیکان، الویت انفاق، مصادیق انفاق درروایت، ثواب انفاق، اولویت صله رحم حدیث اقوام نسبی، جدول در مورد انفاق، اولویت ثواب
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف