صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

زید بن علی بن الحسین (ع) برادر امام باقر (ع)

۱۶:۳۶ - ۱۳۹۲/۷/۲۸کد خبر: 148
زید، پس از امام باقر (ع) بزرگترین فرزند امام سجاد (ع) است که به زهد، فضل، سخاوت و شجاعت معروف بود.

به گزارش کوی محبت، وی به منظور امر به  معروف و نهی از منکر و احقاق حق و بازگرداندن خلافت به صاحبان اصلی آن، یعنی اهل بیت (ع)، با شمشیر قیام کرد و همین خروج و قیام مسلحانه، سبب شد عده ای گمان کنند که او مردم را به خود دعوت می کند؛ حال آنکه هدف او احیای حکومت اسلامی به رهبری ائمه هدی (ع) بود.

زید، اول صفر سال 120 هجری قیام خود را آغاز کرد. در این تاریخ زید به عراق آمد و در کوفه مردم با او بیعت کردند. یوسف بن عمر ثقفی که از طرف هشام، حاکم عراق بود، با وی نبرد کرد، ولی اطرافیان زید، او را تنها گذاشتند. زید با همان جماعت اندک، تا شب به نبرد ادامه داد، اما شب هنگام به واسطه شدت جراحات وارده، به شهادت رسید.

یارانش جنازه او را در کف نهر آبی دفن کردند و روی قبر را پوشانده و آب نهر را بر آن جاری ساختند، تا از دید دشمن پنهان بماند، ولی حاکم عراق مطلع شد و قبر را شکافته ، سر زید را از بدن جدا کرد و برای هشام فرستاد. به دستور هشام، بدن زید را در کناسه ی کوفه بالای دار بردند و پس از مدتی جنازه اش را سوزانده، خاکسترش را بر باد دادند. به همین جهت، زید قبری ندارد، اما در همان جای دار، در کنار شط کوفه برایش مقامی ساخته اند. ائمه هدی (ع) همواره از زید بن علی بن الحسین (ع) به نیکی یاد می کردند.

امام صادق (ع) پس از آن که از شهادت عموی خود مطلع شد، گریست و فرمود:

« إنّا لله و إنّا إلیه راجعون؛ از خداوند به خاطر مصیبت عمویم زید، اجر و مزد می طلبم! زید، عموی خوبی بود و برای دنیا و آخرت ما سودمند بود. به خدا قسم که عمویم شهید از دنیا رفت، مانند شهدایی که در خدمت رسول خدا و علی و حسن و حسین (ع) شهید شدند»!

به روایتی، امام هزار دینار از اموال خود را بین خانواده کسانی که در راه یاری وی شهید شده بودند، تقسیم نمود. زید، دوم صفر سال 120 ه ق در کوفه به شهادت رسید و هنگام شهادت 42 سال داشت. پس از او، فرزندش یحیی نیز در سال 125 در اوایل سلطنت ولید بن یزید بن عبدالملک، خروج کرد و او نیز به شهادت رسید. (منتهی الآمال، شیخ عباس قمی، ج2، ص110) 

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف