صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مسجد ردّ الشّمس

۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۷/۲۸کد خبر: 146
معجزه بازگشت خورشید، دوبار اتفاق افتاده است، یکی در منزل پیامبر و دیگری در سرزمین بابل.

به گزارش کوی محبت، معجزه بازگشت خورشید، دوبار اتفاق افتاده است که هر دو را به طور خلاصه نقل می کنیم. (شیخ مفید، الارشاد، ج1، ص 345)

1.     در مدینه:

پیامبر اکرم (ص) در منزل خود بود و علی (ع) هم حضور داشت، جبرئیل نازل شد و وحی الهی آورد. رسول خدا (ص) که سر مبارک خود را روی پای علی (ع) گذارده بود، سر برنداشت تا هنگامی که آفتاب غروب نمود؛ علی (ع) که نماز عصر را به جا نیاورده بود، ناچار شد نمازش را در حالت نشسته و رکوع و سجود را با اشاره به جای آورد. پیامبر اکرم (ص) پس از آن که به خود آمد، به علی (ع) فرمود: نماز عصرت قضا شد. عرض کرد: به خاطر حالت وحی که بر شما عارض شده بود و بر من تکیه داده بودید، نمی توانستم نماز را به حالت عادی بخوانم؛ در این هنگام پیامبر دعا کرد:

پروردگارا ! علی، در راه اطاعت تو و فرمانبرداری رسول تو بوده، پس خورشید را برای او بازگردان) (احقاق الحق، ج5، ص 522)

اسماء گوید: در این وقت خورشید بازگشت و دیوارها را دوباره آفتاب گرفت تا علی (ع) وضو ساخت و نمازش را خواند، آن گاه غروب کرد.

2.     در سرزمین بابل:

سال ها پس از رحلت پیامبر (ص) هنگامی که امیرالمؤمنین (ع) و یارانش، قصد عبور از رودخانه فرات در منطقه بابل را داشتند، امام و برخی از یاران نماز عصر را به جای آوردند، اما عده زیادی از سپاهیان که مشغول عبور دادن مرکب ها و توشه ها از رودخانه بودند، نتوانستند نماز بخوانند و خورشید غروب نمود، آنان در این باره با امام (ع) به گفتگو پرداختند؛ وقتی امام یاران خویش را این گونه نگران دید؛ از خدای متعال درخواست نمود تا خورشید را برگرداند، که سپاهیان نماز عصر را به جای آورند و چنین شد. صاحب بن عباد چنین سروده است:

اوّل الناس صلوه جعل التقوی جلاها                 ردّت الشمس علیه بعد ماغاب سناها

در مکان آن واقعه، در 2 کیلومتری شهر حله قدیم و سمت چپ جاده کربلا، مسجدی به نام مسجد ردالشمس ساخته اند.

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف