صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

شهر تاریخی حلّه

۱۶:۳۸ - ۱۳۹۲/۷/۲۷کد خبر: 144
شهر تاریخی حله، مرکز استان بابل، بین نجف و کربلا واقع شده و از آن جا فقها، شعرا و چهره های درخشان زیادی از شیعه برخاستند.

به گزارش کوی محبت، چنانکه نقل است مولای متقیان، علی (ع)، در مسیر حرکت از کوفه به صفّین بر تپه های بابل، روی تل بزرگی ایستاد و اشاره به بیشه و نیزاری نمود و این سخن را فرمود:

اینجا شهری است و چه شهری!

اصبغ بن نباته، از یاران حضرت، عرض کرد: یا امیرالمؤمنین! می بینم از وجود شهری در اینجا سخن می گویی، آیا در اینجا شهری بوده و اکنون آثار آن از بین رفته است؟

فرمود: نه! ولی در اینجا شهری به وجود می آید که آن را «حلّه سفیّه» (منسوب به بنیانگذار آن سیف الدوله صدقه بن منصور مزیدی، چهارمین امیر از سلسله بنی زید که در محرم سال 495 ه ق شهر زیبا و فقیه پرور حله را بنا کرد) می گویند و مردی از تیره بنی اسد آن را بنا می کند و از این شهر مردمی پاک سرشت و مطهّر پدید می آیند که در پیشگاه خداوند مقرّب و مستجاب الدعوه می شوند. (روضات الجنات، محمد باقر خوانساری، ج2، ص 270)

قبل از شهر تاریخی حله، بغداد مرکز علم و فقه شیعه و نشر اسلام به حساب می آمد. بعد از مدتی، مردم بغداد و اطراف آن را قحطی سختی در فشار گذاشت و باعث شد به دیگر سامانها نقل مکان کنند و برخی نیز برای همیشه دیار خود را ترک گفتند. 

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف