حدیث
 
امیرالمومنین سلام الله علیه : حَسِّنْ خُلْقَکَ یُخَفِّفِ اللّه‏ُ حِسابَکَ؛ اخلاقت را خوب کن تا خداوند حسابت را آسان گرداند. امالى صدوق، ص 278.
جدول پخش برنامه ها
آشنایی با سایر استان های عراق/

باغهای معلّق بابل

۱۶:۲۹ - ۱۳۹۲/۷/۲۷کد خبر: 143
یکی از بحث انگیزترین عجایب هفت گانه، باغهای معلق بابل در عراق می باشد.

به گزارش کوی محبت، این باغ ها، بنا به نظر بسیاری از مورخین توسط نبوخدنصر، شاه بابل، 600 سال قبل از میلاد برای همسرش ملکه آموهیا  ساخته شده است. همسر نبوخدنصر (بخت النصر) که اهل کشور دیگری بود، از دیدن صحراهای خالی بابیلون، دچار دلتنگی شده بود. به همین خاطر شاه بابل، طرح باغی را ریخت که تا آن زمان نظیرش در هیچ نقطه دنیا وجود نداشت.

ساختن این باغ ها، بدون ماشینی آلات و ابزار امروزی بسیار مشکل بوده است. کارگران مجبور بوده اند سنگ ها و تخته سنگ های بزرگی را از مسافت های بسیار دور، به محل ساختمان حمل کنند. همچنین برای آب دادن درختان آنها مجبور بودند آب را از رودخانه فرات به ارتفاع زیادی در بالا هدایت کنند.

این باغ ها بر همه شهر بابل مسلط بود و چشم انداز بسیار زیبایی داشت و از فراز آنها منظره رود، شهر، سربازان و جاده ها پیدا بود و عبور و مرور کاروان ها به خوبی از آن جا دیده می شد. در حقیقت باغ ها واژگون و معلّق نبودند؛ شاید علت نام گذاری آنها به باغ های معلق، از آن جهت بود که کلمه معلق در زبان لاتین به معنی تراس و بالکن است و چون در این باغ، تراس ها و بالکن های زیادی وجود داشت، نام آن را باغ های بالکن دار یا معلق نامیدند. بعضی می گویند که یک ملکه آشوری قدرتمند باغ های معلق را برای سرگرمی خودش ساخته است و برخی نیز عقیده دارند که این باغ ها، به دستور یک شاه آشوری ساخته شده است.

چندی پیش در کشور عراق، چاه های خالی، نهرهای خشکیده و حفره هایی کشف شد که باستان شناسان معتقدند، قسمتهایی از باغ های معلق بابل بوده است.

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف