صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

آثار باستانی کربلا در عراق

۱۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۷/۲۷کد خبر: 142
از آثار باستانی موجود در کربلا می توان به خان نخیله، غارهای طار، مناره موجده و ... نام برد.

به گزارش کوی محبت، برخی از آثار باستانی موجود در کربلا به شرح زیر است:

-        خان نخیله: این کاروانسرا که در اصطلاح عراقی به آن «خان» می گویند، در 14 کیلومتری جنوب غربی کربلا واقع شده است. تاریخش به عهد صفوی و عثمانی بر می گردد. غیر از این کاروانسرا، دو کاروانسرای دیگر به نام های «خان نص» که در نیمه راه کربلا است و «خان مصلّی» نیز وجود دارند که برای استراحت زائران کربلا ساخته شده بودند.

-        قصر اخیضر: این قلعه که در 35 کیلومتری غرب کربلا واقع شده است، بنایش به قرن اول از هجرت بر می گردد.

-        کلیسای اقیصر: کلیسای اقیصر، بر حسب آنچه از آثار باقیمانده بر می آید، تنها یک کلیسا نبوده بلکه شهر کلیمیان بوده که در قرن چهارم میلادی در آن می زیسته اند. مقبره ها و آثار قدیمی نیز در آن یافت شده است.

-        دریاچه رزازه: این دریاچه، به فاصله 11 کیلومتری غرب کربلا است، طول آن 60 کیلومتر و عرضش به 30 کیلومتر می رسد و در سال های پرباران، گاهی وسعت دریاچه به 400 کیلومتر مربع و گاهی حتی تا 800 کیلومتر نیز می رسد.

-        غارهای طار: این غارها در 30 کیلومتری جنوب غربی کربلا واقع شده است و بیش از 5000 سال قدمت دارد.

-        مناره موجده: این مناره در 40 کیلومتری غرب کربلا و سمت چپ راهه عین التّمر قرار دارد. به آن موجده گفته اند، چرا که بر بلندی واقع شده و برای راهنمایی و راهیابی کاروانها و مسافران در شب بر بالای آن آتش می افروختند و به سان فانوس دریایی در صحرا بوده است. 

انتهای پیام/
برچسب‌ها:آثار، چرا، چهارم، است، برای، انس، نام، شهر، هر، تاریخ، بنای، قدیم، موجود، مسافر، زائر، ابی، برخی، دیگر، کربلا، گزارش، باستانی، عراق، نهر علقمه، آثار باستانی کربلا، تاریخ شهر کربلا، آثارباستانی کربلا، آثارباسنانی ازکربلا، کاروانسرای خان نخیله عراق، خان نخیله عراق، آثار باستانی عراق، دریاچه رزازه، آثار تاریخی کربلا، عراق آسارباستانی، آداب زیارت، کربلا درعراق است، اسارباستانی، اثار باستانی عراق، خان نخیله، اثار تاریخی عراق، اثرباستانی کربلا، قلعه اخیضر در عراق، آثار تاریخی عراق، مصاحبه در کربلا، برندگان سفر به کربلا، دریاچه عراق، آثارباستانی عراق، اثارباستانی عراق، 40کیلومتری غرب کربلا، اثار‏ ‏تاریخی‏ ‏کربلا، الخمبر در کربلا، قلعه الخمیر کربلا، اثار قدیمی و تا یخی کربلا، آثارباستانی عراق قدیم، قصر اخیضر، اخیضر، اثار تاریخیی شهر کربلا، اثارتاریخی عراق، برنامه کوی محبت ازکربلا، القمه در کدام شهر عراق است?، اثار باستانی یافت شده در ایران، اثار باستانی غارهای، چرا عراق قدمت باستانی دارد، رزازه، بناههای تاریخی کربلا، آثارباستانی شهر کربلا، نام دریاچه کربلا، آثار باقی مانده از کربلا، اثار باستانی کربلا، آسارباستانی، مدارس دینی کربلا، تاریخچه باستانی کربلا، اثار تاریخی در کربلا، اثار مانده درکربلا، ‏ ‏اثار‏ ‏باقیمانده‏ ‏کربلا، آثار قدیمی از کربلا، اثارباستانی از کربلا، نام باستانی عراق، آثارتاریخی کربلا، خان ربع خان نص خان نخیله، اثار تاریخی شهر کوفه در عراق، قصر «اُخَیضِر»، کوی محبت درکربلا، حدیث در مورد اثار باستانی قدیم، آثار باستانی کربال، عراق آثارباستانی کربلا، آثار پیدا شده دکربلا، آثار قدیمی کربلا
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف