صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

طاق کسری

۲۳:۵۴ - ۱۳۹۲/۶/۲۰کد خبر: 132
شایسته است زائر محترم دو رکعت نماز یا بیشتر در طاق کسری بخواند، چرا که امیرالمؤنین در آن جا نماز گزارد

کوی محبت: پس از زیارت جناب سلمان، شایسته است زائر محترم دو رکعت نماز یا بیشتر در طاق کسری بخواند، چرا که امیرالمؤنین در آن جا نماز گزارد و عمار ساباطی نقل می کند: آن حضرت وقتی به مداین آمد، در ایوان کسری فرود آمد و «دُلَف بن بحیر» به همراه حضرتش بود، حضرت در این مکان نماز به جای آورد و آن گاه برخاست و خطاب به دلف (به عنوان درس عبرت) فرمود: برای «کسری»، آن پادشاه معروف، در این مکان چنین و چنان بود و ...؛ دلف هم در مقابل می گفت: آری به خدا قسم، چنین است که می فرمایی، ای سّد و مولای من ! چنان شما بر این دیار مطلع هستید که گویا خود شما آن را بنا نهاده اید!

در روایت دیگری آمده: وقتی آن حضرت بر مداین، مرور کرد و آثار کسری و خرابی آن را مشاهده فرمود، یکی از همراهان از روی عبرت این شعر را قرائت کرد:

جَرَتِ الرّیاحُ عَلی رُسُومِ دیارِهِم              فَکاَنَّهِم کانُوا علی میعادٍ

حضرت فرمود: چرا این آیات را تلاوت نمی کنی: «سپس این گروه وارث دیگران بودند، اما چیزی نگذشت که دیگران وارث آنها شدند؛ شکر نعمت الهی به جای نیاوردند لذا دنیای آنها به خاطر گناه از دست رفت، از کفران نعمت بپرهیزید تا بلا بر شما نازل نشود.»

حاصل آن آیهه و این بیان حضرت، همان است که حکیم خاقانی در شعر معروفش گفته است:

هان ای دل عبرت بین از دیده نظر کن هان، ایوان مدائن را آیینه عبرت دان.

شهر تیسفون پایتخت امپراطوری ساسانیان بوده که از به هم پیوستن چندین شهر به وجود آمده بود و عرب ها آن را به نام مدائن می شناسند و امروزه از آن پایتخت با عظمت و شکوه، تنها ایوان عظیم آن (طاق کسری) باقی مانده است. بر فراز آن شکاف عمیقی را که به هنگام ولادت  رسول خدا (ص) به وجود آمده است، می توان مشاهده کرد. این طاق در 30 کیلومتری جنوب بغداد و در سمت غرب رودخانه دجله قرار دارد. بلندی این طاق آجری 30 متر و پهنای آن 48 متر و قطر دیوارهای آن 7 متر است. گفته می شود این طاق بلندترین طاق آجری جهان است.

این شهر و این کاخ عظیم را نخست شاپور ذوالأکتاف، در قرن سوم میلادی بنا نمود و بعدها انوشیروان آن را توسعه داد.

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف