صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

مساجد مشهور نجف

۱۸:۴۹ - ۱۳۹۲/۶/۵کد خبر: 113
نجف اشرف مساجد زیادی دارد که مساجد بزرگ آن بالغ بر ۱۰۰ مسجد می باشد.

کوی محبت: در محله «عِماره» 25 مسجد، در محله «حُوَیش» 21 مسجد، در محله «بُراق» 14 مسجد، در محله «مِشراق» 18 مسجد و در محله «جُدَیده» 8 مسجد و در محلات دیگر نیز تعدادی مسجد وجود دارد.

قبل از این و در زمان مرحوم کاشف الغطاء، نماز جماعت در حرم مطهّر برگزار نمی گردید بلکه در مساجد برپا می شد. زیرا کاشف الغطاء عقیده داشت که اقامه نماز جماعت در حرم باعث آزار زائرین می گردد؛ همین مسأله موجب شد مساجد نجف آبادتر شود. برخی از مساجد مشهور و مهم شهر نجف عبارتند از:

-        مسجد حنانه: هنگام انتقال سر مبارک امام حسین (ع) از کربلا به کوفه، آن  را در محلی که هم اکنون مسجد حنانه قرار دارد، بر زمین نهادند، لذا این مکان به موضع « رأس الحسین ع» نیز مشهور است. شرحش قبلاً ذکر شد.

-        مسجد عمران بن شاهین: از قدیمی ترین و مشهورترین مساجد نجف می باشد که عمران بن شاهین آن را در اواسط قرن چهارم بنا نهاده است. شرحش قبلاً ذکر شد.

-        مسجد شیخ طوسی: این مسجد در کنار مرقد شیخ طوسی واقع  است، و همچنان محل تدریس استادان حوزه نجف است. بعد از هجرت شیخ طوسی از بغداد به نجف، اینجا منزل و محل سکونت ایشان بود که جلسات درس و مذاکرات علمی شیخ در این جا برگزار می شد و پس از وفات شیخ طبق وصیتش، به مسجد تبدیل شد. این مسجد، یکی از مشهورترین مساجد نجف است که در محله مشراق قرار دارد و تا به حال چندین بار بازسازی، مرمّت و تعمیرات اساسی شده است.

-        مسجد جواهری: که به علت دفن مرحوم صاحب جواهر (ق) در آن بدین نام مشهور است.

-        مسجد هندی: این مسجد که در ابتدای شارع الرّسول واقع شده و از مساجد بزرگ و مشهور نجف و یکی از مراکز تدریس حوزه علمیه نجف است، در اوائل قرن 13 ق به دست حاج خان محمد هندی ساخته شد. در کنار آن کتابخانه آیه الله العظمی حکیم و آرامگاه وی قرار دارد.

-        مسجد خضراء: که در شمال شرقی حرم مطهّر و هم جوار آن واقع شده و یک درب هم از داخل صحن مطهّر به آن باز می شود. سالها محل تدریس آیه الله خوئی بوده است.

-        مسجد شیخ انصاری: مشهور به مسجد ترک ها که در محله «حُوَیش» واقع است و با مساعدت و تحت نظارت شیخ مرتضی انصاری بنا شده است. این مسجد محل برگزاری جلسات درس بزرگان حوزه نجف از جمله سیّد محمّد کاظم یزدی بوده است. امام خمینی (ق) سالهای تبعید و اقامتش در نجف ، در این مسجد به اقامه نماز جماعت و تدریس می پرداخت.

-        مسجد شیخ جعفر شوشتری: در محله مشراق قرار دارد و واعظ مشهور، شیخ جعفر شوشتری، سال ها در آن به موعظه و ایراد سخن اشتغال داشت.

-        مسجد علامه میرزای شیرازی: از مساجدی است که در بیشتر اوقات مملو از نمازگزاران می باشد.

-        مسجد صفه الصّفا: از مساجد قدیمی نجف است که در محله «شیلان» قرار دارد و تاریخ بنای آن به قرن هشتم هجری می رسد.

-        مسجد شیخ طریحی: از مساجد بزرگ و مشهور نجف است که به محقق کرکی نسبت داده می شود. در سال 1376 ه ق. مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفت.

-        مسجد و مدرسه کاشف الغطاء: که مدفن مرحوم شیخ جعفر کاشف الغطاء و عده ای از خاندانش نیز هست. 

انتهای پیام/
برچسب‌ها:چهارم، مبارک، می شود، امام، جوار، نجف، تاریخ، بنای، مرقد، قدیم، نماز، کوفه، مسجد، بغداد، مرحوم، حسین (ع)، مساجد، تعدادی، خاندان، کربلا، کتابخانه، مشهور، محله حویش، مسجد شیخ انصاری نجف، مسجد ترک نجف، مساجد نجف، مسجد حنانه در نجف، مساجدمشهور، مساجد قدیمی بغداد، نام مساجدبزرگ ومعروف، مساجد کربلا و نجف، ساخت مسجد هندی نجف، مسجدصفه، مکان ها ومساجدکربلا، نام مساجد نجف، مکان مسجد شیخ انصاری در نجف، مسجد هندی نجف، مسجدھای نجف، نام مسجد در کربلا، چه مساجدی در نجف وجود دارد؟، مسجد حضرت علی در نجف، مساجد مشهور سامرا، محله مشراق، مسجد نجف، مساجد در نجف، نام مساجدمشهور، مکان ها و مسجدهای کربلا، مساجد نجف اشرف، داستان ساخت مسجد جواهری نجف، مساجدمعروف نجف، مساجد معروف نجف، ادرس مسجد شیخ طریحی نجف، مساجدنجف، مسجد نجف سلفه، مسجد امام زمان در نجف، نام مسجد گریان در بغداد، اسامی مساجد نجف، مسجد های نجف، قدیمی ترین مسجد در نجف اشرف، مساجد مهم نجف، مساجد بغداد، مسجد عقبی نجف، مسجد نجف اسرف، مسجدهای نجف، مساجد معروف کربلا، اسامى مساجد نجف، مسجد حنانه نجف، مساجدی در سامرا، اسم مساجد نجف، اسامی مسجدهای نجف، نام مساجد نجف اشرف، مسجد علامه در نجف اشرف، مساجدمهم کربلا، مسجد نجف اجرف، مسجد نجف اشرف، مسجد معروف نجف، مسجد حکیم نجف، نجف مساجد، شیخطبق، مسجد کربلا نجف، فیلم نجف، مسجد ترکها نجف، مسجد معروف کربلا، مسجدهای نجف اسامی، مسجدای مشهور نجف، مسجد های مهم نجف، مساجد شهر نجف، نام مسجد در نجف، مسجد نجف اشرف در جدول
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف