صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

کتابخانه های نجف

۱۸:۴۷ - ۱۳۹۲/۶/۵کد خبر: 112
نجف دارای کتابخانه های بسیار است که معمولاً در هر مدرسه کتابخانه وجود دارد، اما برخی از کتابخانه ها از اهمیت بیشتری برخوردارند

کوی محبت: نجف، شهری حوزوی و مرکز علم و عالمان بوده و هست و سابقه ای هزارساله در رشد و ترویج فرهنگ اسلامی دارد؛ از این رو دارای کتابخانه های بسیار است که معمولاً در هر مدرسه کتابخانه وجود دارد، اما برخی از کتابخانه ها از اهمیت بیشتری برخوردارند، از جمله:

-        مکتبه الروضه الحیدریه: تاریخ آن به قرن چهارم هجری و به دوره آل بویه می رسد و دارای نسخه های بسیار نفیس است. محل کنونی آن ، طبقه فوقانی حجره های شمالی صحن، در کنار مسجد عمران بن شاهین می باشد.

-        مکتبه الامام الحکیم العامه : که در مجاورت مسجد هندی است و در سال 1377 ه ق تأسیس شد. آرامگاه آیه الله حکیم نیز در گوشه ای از مسجد قرار دارد.

-        مکتبه الشیخ آقا بزرگ الطهرانی: مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی در سال 1375 ه.ق کتاب های خود را وقف عام نمود. مجموع کتاب های وی، 5000 جلد بود که 100 نسخه خطی کم نظیر نیز در میان آنهاست.

-        مکتبه مدرسه  الصدر: در ابتدای قرن سیزدهم توسط محمد حسین خان صدراعظم تأسیس شد.

-        مکتبه الامام امیرالمؤمنین (ع): که به دست مرحوم علامه امینی (صاحب الغدیر) در محله حُوَیش ساخته شد و آرامگاه آن مرحوم نیز در کنار آن است.

-        مکتبه حسینیه الشوشتریه: از قدیمی ترین کتابخانه های نجف بوده و توسط حاج میرزا علی محمد نجف آبادی در اواخر قرن سیزدهم تأسیس گردید.

-        مکتبه مدرسه کاشف الغطاء

-        مکتبه الامام حسن المجتبی: این کتابخانه با ساختمانی زیبا در انتهای شارع الرّسول بنا شده است. بنیانگذار این کتابخانه، جناب علّامه شیخ باقر شریف القَرشی، مؤلف کتب «موسوعه سیره اهل البیت» است.

-        مکتبه الشیخ آل کاشف الغطاء

-        مکتبه مدرسه القوام

-        مکتبه مدرسه الخلیلی

-        مکتبه مدرسه الآخوند

-        مکتبه مدرسه الیزدی

-        مکتبه مدرسه البروجردی

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف