صفحه مورد نظر پیدا نشد
حدیث

 

جدول پخش برنامه ها

کانال رسمی کوی محبت در تلگرام

قبور صحابه و تابعین

۱۸:۳۶ - ۱۳۹۲/۶/۵کد خبر: 109
قبور صحابه و تابعین در مکانهای مختلف قرار گرفته است.

کوی محبت: قبور صحابه و تابعین در مکانهای مختلف قرار گرفته است.

-        احنف بن قیس: او که در صبر و بردباری ضرب المثل بود. در محله ثویّه (حیّ الحنّانه نجف) دفن شده است.

-        سهل بن حنیف: او از اصحاب پیامبر (ع) بود که در هم غزوات در کنار آن حضرت حضور داشت. در زمان امیرالمؤمنین (ع) فرماندار بصره  و در جنگ جمل جانشین امام در کوفه بود. در جنگ های صفین و نهروان نیز در رکاب علی (ع) بود. به سال 38 ه ق. در کوفه از دنیا رفت و امیرالمؤمنین (ع) بر جنازه اش نماز خواند.

-        عثمان بن حنیف: برادر سهل و از اصحاب پیامبر (ص) و امیرالمؤمنین (ع) است . از طرف امام علی (ع) به حکومت بصره گمارده شد. سپاهیان جمل پس از تسخیر بصره او را تحقیر و آزار نموده و سپس رها کردند . وی در کوفه ساکن شد و زمان معاویه از دنیا رفت.

-        عبدالله بن ابی رافع: از اصحاب امیرالمؤمنین (ع) است، و نخستین سیره نویس تاریخ اسلام است.

-        خباب بن أرت: وی در جنگ بدر همراه رسول خدا (ص) و در جنگ های صفین و نهروان در رکاب حضرت امیر (ع) بود. در کوفه از دنیا رفت و امیرالمؤمنین (ع) بر جنازه اش نماز خواند.

-        عبدالله بن اوفی: در سال 81 ه ق از دنیا رفت.

-        عبدالله بن عفیف: از اصحاب با وفای امیرالمؤمنین (ع) بود که در جنگ جمل چشم چپش را و در جنگ صفین چشم راستش را از دست داد. پس از شهادت امام حسین (ع) در مجلس ابن زیاد قد علم کرد و مردانه در مقابل آن خبیث ایستاد و او را رسوا کرد. مأموران برای دستگیری او به خانه اش هجوم بردند، با اینکه نابینا بود شمشیر به دست گرفت و با راهنمایی دخترش جنگید تا به شهادت رسید.

-        براء بن عازب: از اصحاب پیامبر (ص) که در غزوات همراه آن حضرت بوده و از اصحاب امیرالمؤمنین (ع) که در جنگ های جمل، نهروان و صفین شرکت داشته است. به سال 70  ه ق در کوفه از دنیا رفت و در همان جا دفن گردید.

-        عدی بن حاتم: عدی، فرزند حاتم طایی، و از اصحاب امیرالمؤمنین (ع) بود. وی از جمله فرماندهان سپاه امام حسن (ع) به شمار می آمد و آن گاه که همه امام را تنها گذاشتند در کنار امام بود.

او سه فرزند داشت به نام های طریف و طارف و طرفه. روزی معاویه به طعنه به عدی گفت: این الطرفات، (فرزندانت) کجایند؟ در جواب گفت: در جنگ صفین در رکاب علی (ع) کشته شدند.

معاویه گفت: علی در مورد تو از در انصاف در نیامد که فرزندان تو را پیش انداخت و فرزندان خودش هنوز زنده اند. عدی در پاسخ گفت بلکه من انصاف را رعایت نکردم که علی (ع) کشته شد و من هنوز زنده ام. عدی نزدیک به 120 سال عمر کرد و در زمان مختار از دنیا رفت. قبرش در ثویّه است.

·        مقابر بعضی از صحابه و تابعین در محلّه ثویّه (حیّ الحنّانه نجف)

-        عبدالله بن یقطر

-        سلیم بن قیس هلالی

-        نصر بن مزاحم المنقری

·        بعضی از صحابه و تابعین که شخصیتی منفی داشتند و در ثویّه (محله حنانه) مدفون هستند:

-        ابوموسی اشعری

-        زیاد بن ابیه

انتهای پیام/
» ارسال نظر
نام:
آدرس ایمیل:
متن: *


نجف
کربلا
کربلا
کاظمین
حرم حضرت علی- نجف